logo

Levkociti v krvi

Levkociti v krvi so sestavni deli glavne biološke tekočine človeškega telesa. Razdeljeni so na več podvrst, od katerih vsaka opravlja svojo specifično funkcijo. Glavna naloga belih krvnih celic je zaščita notranjih organov in sistemov pred različnimi okužbami..

Koncentracija takih snovi ima svojo stopnjo, ki se razlikuje glede na starostno kategorijo in spol. Dovoljeni kazalniki se lahko povečajo in zmanjšajo. Takšna odstopanja se pojavijo v ozadju bodisi patoloških bodisi fizioloških razlogov..

Če se levkociti v analizi razlikujejo od dovoljenih kazalnikov, bo to v vsakem primeru vplivalo na počutje osebe. Na primer, lahko imate omotico, glavobole, utrujenost, utrujenost, zvišano telesno temperaturo in težave s spanjem.

Norma levkocitov v krvi se izračuna med dekodiranjem splošne klinične analize biološke tekočine. Vendar pa je za iskanje dejavnika, ki je povzročil kakršno koli odstopanje od norme, potreben celovit pregled..

Taktika normalizacije koncentracije takšnih sestavnih delov glavne biološke tekočine se sestavi za vsako osebo posebej, vendar na splošno temelji na odpravi provokativne bolezni. Levkociti v krvi morajo biti vedno normalni.

Splošne značilnosti

Levkociti v krvi so skupina celic, ki je odgovorna za odpornost človeškega telesa na različne patogene bakterije, viruse, helminte, parazite in druge patološke mikroorganizme.

Prav tako se borijo ne le proti povzročiteljem okužb, temveč tudi proti kakršnim koli tujim predmetom:

  • maligne ali benigne novotvorbe katere koli lokalizacije;
  • presajeni organ darovalca;
  • tujek, ki lahko nenamerno vstopi v telo.

Kraj nastanka levkocitov so matične celice krvi, ki so lokalizirane v rdečem kostnem mozgu. Da bi v celoti opravljali svoje delo, gredo skozi veliko število transformacij, med katerimi se njihova struktura in funkcije spreminjajo..

Poleg krvi jih najdemo tudi v tekočinah, kot so:

  • urin;
  • alkohol;
  • plevralni izliv;
  • blato;
  • želodčni sok.

Vendar bo njihova koncentracija v takih primerih precej nižja, na primer za analizo urina je sprejemljivih 4 do 6 levkocitov, v cerebrospinalni tekočini pa ne sme biti več kot 8 belih krvnih celic.

Povečanje ali zmanjšanje takšnih sestavin krvi v kateri koli od zgornjih struktur najpogosteje kaže na potek bolezni..

Poleg glavne naloge funkcije levkocitov vključujejo:

  • sproščanje določenih snovi za boj proti različnim tumorjem;
  • absorpcija in prebava povzročitelja bolezni;
  • lajšanje krvavitev;
  • pospeševanje celjenja ran.

Kot je navedeno zgoraj, imajo bele krvne celice več podtipov..

Tako obstajajo naslednje vrste levkocitov:

  • nevtrofilci - namenjeni uničenju bakterijske okužbe;
  • limfociti - so odgovorni za imunski sistem in imunski spomin;
  • monociti - absorbirajo in prebavijo delce tujih celic;
  • eozinofili - boj proti nosilcem alergenov;
  • bazofili - pomagajo drugim delcem pri odkrivanju tujih povzročiteljev, vendar vse svoje "naloge" opravljajo zunaj krvnega obtoka - v notranjih organih.

Iz tega sledi, da podvrste levkocitov opravljajo svoje poslanstvo.

Vse vrste takih snovi se poleg funkcij razlikujejo po naslednjih kazalnikih:

  • velikosti;
  • oblika jedra;
  • način razvoja.

Omeniti velja tudi strukturne značilnosti vsake vrste belih krvnih celic. Na primer, nevtrofili, eozinofili, bazofili in monociti se rodijo iz mieloblastov, katerih predhodnica je mielopoeza. To se zgodi pod vplivom stimulativne celice v kostnem mozgu..

Življenjska doba levkocitov je v povprečju 2-4 dni in se pogosto uničijo v jetrih, vranici in žariščih vnetnih procesov. Izjema so le limfociti, od katerih nekateri živijo v človeškem telesu od rojstva do smrti..

Pri nevtrofilcih, eozinofilih in bazofilih celoten življenjski cikel poteka v kostnem mozgu, zato so njihove nezrele celice v krvi običajno popolnoma odsotne. Monociti še naprej obstajajo v vranici, jetrih in skeletnem sistemu, kjer se ponovno rodijo v makrofage in dendrocite. Limfociti imajo daljše "življenje" v vranici, bezgavkah in timusu.

Levkociti so dobili svoje splošno ime - bele krvne celice -, ker so za razliko od eritrocitov brezbarvni.

Iz zgoraj navedenega izhaja, da če levkocitov v krvi ni, človeško telo preprosto ne bo moglo delovati.

Stopnja in odstopanja

Stopnja levkocitov v krvi se razlikuje po dveh parametrih - spolu in starosti. Med splošnim testom krvi je mogoče zaznati skupno število takih delcev, vendar je za določitev koncentracije določene podvrste potrebna razširjena študija biološkega materiala.

Levkociti bi morali biti običajno:

  • nevtrofilci - 55%;
  • limfociti - 35%;
  • monociti - 5%;
  • bazofili - 1%;
  • eozinofili - 2,5%.

Na splošno so levkociti v krvi:

Sprejemljive vrednosti (x 10 ^ 9 / L)

Najstniki (stari od 16 do 21 let)

Moški srednjih let

Ženske srednjih let

Starejši moški

Starejše ženske

Na število levkocitov lahko vplivajo tudi:

  • čas dneva - zjutraj jih je manj kot zvečer, zato je treba čez dan opraviti krvni test;
  • vnos hrane in telesna aktivnost - takšni dejavniki povečajo raven opisanih krvnih delcev;
  • sezona - v vroči sezoni se koncentracija poveča, kar je posledica izgube velike količine vode z znojem;
  • vpliv stresnih situacij;
  • jemanje zdravil, na primer steroidne snovi povečajo količino, antibakterijska sredstva, diuretiki, barbiturati, citostatiki in sulfonamidi - nižji.

Razlogi za povečanje stopnje levkocitov v krvi (levkocitoza) so tudi:

  • širok spekter nalezljivih in virusnih bolezni;
  • različne alergijske reakcije;
  • onkološki procesi;
  • poškodbe kostnega mozga;
  • obdobje brejosti.

Glavni viri zniževanja normalnih vrednosti (levkopenija) so:

  • kronične bolezni;
  • avtoimunski procesi;
  • patologije jeter in vranice;
  • onkopatologije;
  • dolgotrajna izpostavljenost telesu;
  • prirojene bolezni, ki motijo ​​tvorbo levkocitov;
  • hipovitaminoza.

Tako pri levkocitozi kot pri levkopeniji je treba skrbno preučiti telo, da bi našli glavni vzrok.

Simptomi

Ker se levkociti tvorijo v kostnem mozgu in so odgovorni za stanje imunskega sistema, bo njihovo povečanje ali zmanjšanje v vsakem primeru vplivalo na zdravje.

Z levkocitozo se pogosto pojavijo:

  • šibkost in utrujenost;
  • povečano potenje;
  • zmanjšan vid;
  • pomanjkanje apetita;
  • bolečine v mišicah in sklepih;
  • napadi omotice.

Ko so levkociti v krvi nizki, bodo simptomi naslednji:

  • zmanjšana telesna aktivnost;
  • glavobol;
  • izguba teže;
  • povečanje vranice in jeter;
  • bolečine v mišicah in sklepih;
  • hipertermija.

V vsakem primeru bodo zgornje simptome dopolnili najbolj značilni znaki osnovne bolezni..

Diagnostika

Za določitev indeksa belih krvnih celic se opravi splošni klinični test krvi, ki vključuje preučevanje biološkega materiala, odvzetega iz prsta ali iz vene.

Oznaka levkocitov v krvnem testu je WBC in za odkrivanje dejanske ravni takšnih snovi mora bolnik opraviti preprosto pripravo na tak diagnostični test..

Pripravljalne dejavnosti vključujejo:

  • Popolna zavrnitev hrane na dan študije - analiza se opravi samo na tešče.
  • Izključitev jemanja zdravil nekaj tednov pred predvidenim pregledom. Če to ni mogoče, je treba zdravnika obvestiti o uporabi zdravil..
  • Predstavnice žensk med menstruacijo ne dajejo krvi.
  • Nekaj ​​dni pred analizo morate omejiti telesno aktivnost in se izogniti vplivu stresnih situacij.

Z dešifriranjem rezultatov se ukvarja hematolog, ki pridobljene podatke posreduje lečečemu zdravniku. Upoštevati je treba, da za ugotavljanje bolezni, ki bi lahko povzročila odstopanje od norme, informacije, pridobljene med takim postopkom, ne bodo zadostne, zato bo potrebna celovita preiskava.

Primarna diagnoza vključuje dejavnosti, ki jih osebno opravi zdravnik:

  • seznanitev z anamnezo;
  • zbiranje in analiza življenjske zgodovine;
  • temeljit fizični pregled bolnika;
  • podroben pregled bolnika - to je potrebno, da zdravnik pridobi vse podatke o klinični sliki;

Poleg tega lahko osebi dodelijo širše laboratorijske preiskave, različne instrumentalne postopke in posvetovanja z drugimi strokovnjaki..

Zdravljenje

Da se levkociti v krvi normalizirajo, se je najprej treba znebiti osnovne bolezni, sicer normalizacija vrednosti s konzervativnimi metodami ne bo učinkovita.

Da bi zmanjšali vsebnost belih krvnih celic, zdravila, kot so:

  • antibakterijske snovi;
  • antacidi;
  • kortikosteroidi.

Hkrati z jemanjem zdravil je indicirana prehrana. Najbolje je, da iz menija izključite:

  • fermentirani mlečni izdelki;
  • mastno meso in ribe;
  • zelenjava in korenje;
  • grozdje in granatno jabolko;
  • morski sadeži in drobovina;
  • hitra hrana;
  • ovsena kaša, ajda in riž.

Morda boste potrebovali tudi levkaferezo - postopek za čiščenje telesa odvečnih levkocitov.

Na nizki ravni lahko vsebnost takih krvnih komponent povečamo s posebej usmerjenimi zdravili, ki jih predpiše zdravnik, in z uvedbo v prehrano:

  • Dietne sorte mesa in rib;
  • zelenjava in sveža zelenjava;
  • stročnice;
  • mlečni izdelki;
  • ajda in riž, ovsena kaša in koruzna kaša;
  • oreški in suho sadje.

Po posvetovanju s klinikom ni prepovedano uporabljati receptov tradicionalne medicine doma.

Preventiva in napovedi

Da se koncentracija in struktura levkocitov ne spremeni, morajo ljudje upoštevati le nekaj preprostih preventivnih ukrepov:

  • popolna zavrnitev slabih navad (kajenje, alkohol);
  • popolna in uravnotežena prehrana;
  • izogibanje vplivu stresnih situacij;
  • jemanje zdravil, ki jih je predpisal specialist;
  • opraviti popoln pregled v zdravstveni ustanovi vsaj 2-krat na leto.

Napoved levkocitoze ali levkopenije neposredno določa primarni vir takšnih bolezni. To je posledica dejstva, da ima vsako od patoloških stanj številne svoje zaplete in posledice..

Krvna slika levkocitov - dekodiranje pri odraslih in otrocih, norma

Iz članka boste izvedeli, kaj je krvna slika levkocitov in dekodiranje kazalnikov analize pri odraslih in otrocih. Kaj pomenijo odstopanja in kako se pripraviti na analizo.

Zahvaljujoč preiskavam krvi lahko zdravnik izve veliko koristnih in pomembnih informacij o zdravstvenem stanju pacienta, ki ga preiskuje. Študija indikatorja, imenovane levkocitna formula, se opravi, da se določi vrsta bolezni, narava njenega poteka, razvoj zapletov in določitev predhodnih napovedi bolezni.

Kaj je formula levkocitov?

Levkocitna formula je pomemben pokazatelj številčnega razmerja vseh vrst levkocitov, izračunanega v odstotkih, na podlagi pregleda obarvanega brisa. Levkoformula je sestavni del razširjene analize UAC. V vzorcih periferne krvi se določi na več načinov:

  1. Mikroskopija krvi s prsta šteje ročno z mikroskopskim pregledom.
  2. Preučevanje krvi iz vene - avtomatizirano štetje.

Levkociti imajo zaradi razlike v velikosti celic določeno lokacijo v preskusnem materialu: nevtrofilci, bazofili in eozinofili so na robovih, limfociti z monociti pa v osrednjem delu razmaza.

Vrste levkocitov v levkogramu

  1. Eozinofile odkrivajo pri alergijah, parazitskih invazijah, nalezljivih in avtoimunskih boleznih ter pri raku.
  2. Nevtrofilci pomagajo v boju proti akutnim okužbam tako, da uničijo celične membrane patogenih mikroorganizmov in njihovo nadaljnjo fagocitozo (zajemanje in uničenje tujih celic). Razdeljeni so na:
  • V običajnih vzorcih ne smejo biti mielocitov (nastajajoče) in metamielocitov (mladih) celic. Pojavijo se le pri hudih nalezljivih patologijah ali boleznih krvi, ki jih spremlja zaviranje hematopoetske funkcije kostnega mozga.
  • Stab (mladi) - njihovo število začne naraščati z bakterijskimi okužbami, ko segmentirani nevtrofili ne morejo obvladati svoje naloge.
  • Segmentirane celice (zrele) - kvantitativno boljše od ostalih. Potrebno za normalno delovanje imunskega sistema.
  1. Limfociti so nekakšna čistila: najdejo, prepoznajo in uničijo antigene, prispevajo pa tudi k dodatnemu tvorjenju protiteles v telesu za zagotovitev imunskega spomina (zapomnitev in hitro prepoznavanje tujih povzročiteljev).
  2. Monociti - njihova glavna naloga je absorbiranje in predelava odmrlih celic, bakterijskih, virusnih itd. agensi, atipične celice, ostanki lastnih fagocitov itd..
  3. Bazofili - natančna funkcionalnost teh celic ni bila zanesljivo preučena. Znano je, da uravnavajo alergijske reakcije in procese strjevanja krvi. Aktivirajo se, ko pride do žarišča vnetja.

Plazemske celice (plazemske celice) so bistvene za tvorbo protiteles. Običajno so pri analizi dovoljeni pri otrocih, pri odraslih pa ne. Plazmociti se pojavijo le med akutno patologijo.

Na kaj kaže formula levkocitov?

Ta analiza je informativna za diagnostiko:

  1. Virusne in bakterijske okužbe (omogoča diferencialno diagnozo).
  2. Parazitske invazije.
  3. Bolezni alergijske geneze.
  4. Maligne novotvorbe in levkemija (kot dodatna metoda primarne diagnoze).
  5. Stanje bolnikovega imunskega sistema.

Dekodiranje krvne slike levkocitov pri odraslih

Pri ocenjevanju krvnega testa za formulo levkocitov pri odraslem bolniku strokovnjaki preverijo nekatere kazalnike in njihovo skladnost z normalnimi vrednostmi.

Norma za dekodiranje levkoformule pri odraslih je predstavljena v tabeli:

KazaloNormalna vrednost
%X 10 9 / l
Zabodite nevtrofilce1-60,04-0,3
Segmentirani nevtrofilci45-722,0-5,5
Eozinofili0,5-50,02-0,3
Bazofili0-10-0,065
Monociti3-110,09-0,6
Limfociti19-371,2-3,0

Vsako zabeleženo odstopanje od normalnih vrednosti je razlog za temeljitejši pregled. Vsi dobljeni rezultati se ovrednotijo ​​skupaj s podatki o anamnezi, kliničnimi simptomi, pritožbami bolnikov in rezultati drugih analiz.

Dešifriranje krvne slike levkocitov pri otrocih

V otrokovih analizah se pojavljajo stalne spremembe, odvisno od rasti in razvoja telesa, zato bo norma krvne formule pri otrocih odvisna od starosti. Takoj po rojstvu v otrokovih analizah prevladujejo nevtrofilci (približno 65-70% celotnega števila celic). Limfociti predstavljajo 25-30%.

V prvih petih dneh se število limfocitov poveča in število nevtrofilcev pade. 5. dan opazimo prvi fiziološki križ - raven limfocitov doseže 50-60% in nevtrofilcev - od 35 do 47%.

Približje mesecu starosti otrokovo telo proizvaja več limfocitov kot nevtrofilcev, kar ustvarja močan imunski sistem, ki se upira bakterijam. V celotni masi levkocitov do 65% pade na same limfocite, približno 15-20% pa na nevtrofilce. Ta levkoformula v krvi pri enoletnem otroku zagotavlja močan imunski sistem, kar je pomembno za obdobje aktivnega razvoja..

Po prvem letu, ko je imunski sistem že popolnoma izoblikovan, se količina limfocitne mase postopoma zmanjšuje.

Do četrtega leta se zgodi še eno križanje, med katerim se limfociti spet primerjajo z nevtrofilci, kar tvori oviro za prodiranje patogenih mikroorganizmov. Po njej število nevtrofilcev še naprej narašča, število limfocitov pa se še naprej zmanjšuje..

Bližje do šestega leta dešifriranje krvne slike otrokove levkocite vse bolj spominja na analizo odrasle osebe, pri kateri glavnina pade na nevtrofilce in limfocite.

Kaj je premik v formuli levkocitov?

V standardni formuli levkocitov so mladi nevtrofilci prikazani od leve proti desni, sledijo pa jim bolj zrele celice. V prvem koraku se upošteva razmerje med tema dvema kategorijama. Shift je razvrščen v 3 vrste: levi, pomlajevalni in desni.

Premik števila levkocitov

Kaj je premik formule levkocitov v levo

Stanje, ki kaže na prevlado mladih celic v krvnem obtoku nad zrelimi, vendar zaradi šibke biološke aktivnosti niso sposobne normalno vzdrževati imunosti. Razlog za ta pojav je pogosto:

  • Izguba krvi.
  • Bolezni, ki jih spremlja zaviranje hematopoetske funkcije kostnega mozga.
  • Aseptični vnetni procesi.
  • Maligne novotvorbe.
  • Gnojna okužba.
  • Zastrupitev telesa.

Ko se določi premik formule levkocitov v levo s fiksno izrazito pomladitvijo, lahko rezultat pomeni krvne bolezni (levkemija).

Kaj je premik formule levkocitov v desno

Stanje, ki se pojavi, ko se zazna rast zrelih levkocitov s prevlado nad vsemi drugimi vrstami celic. Takšno dekodiranje je mogoče pod takimi pogoji:

  1. Motnja jeter
  2. Disfunkcija ledvic.
  3. Izpostavljenost ionizirajočemu sevanju.
  4. Redna transfuzija krvi.

Po analizi laboratorijski asistent izračuna tako imenovani indeks premika, ki odraža raven skupnega števila novih levkocitov do bolj zrelih..

Krvna slika levkocitov omogoča diferencialno diagnozo med okužbami virusne in bakterijske geneze, pa tudi sum na prisotnost parazitskih invazij in novotvorb maligne geneze.

Odstopanja od nome pri odraslih

Limfocitoza, ki se kaže s povečanjem koncentracije limfocitov v krvnem obtoku, lahko kaže na razvoj ene od naslednjih patologij:

  • Norice.
  • Sifilis.
  • Rubeola.
  • Levkemija.
  • Limfom.
  • Tuberkuloza.
  • Ošpice.

V ozadju je mogoče opaziti nizko število limfocitov:

  • Imunosupresivna stanja.
  • Avtoimunske bolezni.
  • Disfunkcija ledvic.
  • Pomanjkanje hranil in elementov v sledovih.
  • Radioterapija.
  • Zdravljenje s kortikosteroidi.

Povečanje števila nevtrofilcev je pomemben pokazatelj naslednjih bolezni:

  • Akutna krvavitev.
  • Zastrupitev.
  • Razvoj bolezni bakterijske etiologije.
  • Miokardni infarkt.
  • Vaskulitis.
  • Maligne novotvorbe.
  • Avtoimunske patologije.

Če dekodiranje analize pokaže nizko koncentracijo nevtrofilcev, lahko zdravniki sumijo na naslednje patologije:

  • Imunosupresivna stanja.
  • Vpliv ionizirajočega sevanja.
  • Progresivna nalezljiva bolezen.

Rast monocitov kaže na naslednje pogoje:

  • Okužbe zaradi vpliva bakterij.
  • Napredovanje revmatoidnega artritisa.
  • Infekcijska mononukleoza.
  • Parazitske invazije.
  • Hemoblastoza.

Nizka koncentracija monocitov v formuli limfocitov pomaga pri sumu na pljučno tuberkulozo. Če ugotovimo visoko raven bazofilov, lahko pomislimo na prisotnost kronične mieloične levkemije ali eritremije. Dešifriranje formule levkocitov pri odraslih lahko pokaže povečanje eozinofilov, ki ga pogosto zaznamo med:

  • Alergija.
  • škrlatinka.
  • Okužba s paraziti.
  • Kožne patologije.
  • Eozinofilna levkemija.

Zmanjšanje eozinofilov pri odraslih lahko sproži progresivni tifus ali hiperaktivnost nadledvične žleze. Dešifriranje levkograma se izvede z oceno jedrskih premikov, pri čemer je posebna pozornost namenjena razmerju zrelih in nezrelih nevtrofilcev.

Trenutno formula levkocitov velja za enega najpomembnejših kazalcev pri diagnozi. Izvedba CBC z oceno levkograma omogoča govor o prisotnosti akutnih patoloških stanj, učinkovitosti predpisanega terapevtskega tečaja in možnih napovedih za prihodnost.

Možna odstopanja od norme pri otrocih

Kakršne koli spremembe levkograma, ne glede na to, ali gre za premik formule levkocitov v levo ali v desno, kot tudi za povečanje ali zmanjšanje levkocitnega indeksa zastrupitve pri otroku, vedno kažejo na pojav ali napredovanje različnih patologij.

Visoka koncentracija limfocitov (limfocitoza) se diagnosticira, kadar telo prizadene okužba katere koli etiologije:

  • Oslovski kašelj.
  • Gripa.
  • Rubeola.
  • Ošpice.
  • Tuberkuloza itd..

Poleg zgoraj navedenega lahko zvišanje koncentracije celic povzroči bolezni, kot so: astma, avtoimunske patologije, reakcije alergijske geneze. Pomembno pomanjkanje levkocitov v tej starosti (limfocitopenija) kaže na patološko poškodbo kostnega mozga.

Veliko število nevtrofilcev (nevtrofilija) ali nevtrofilni premik v levo v prvih dneh življenja je fiziološko stanje. Nadalje obstaja križanje formule levkocitov.

Patološka nevtrofilija lahko kaže na vnetje popkovnične rane (omfalitis), enterokolitis, streptokokno okužbo itd..

Povečanje števila monocitov je označeno kot stanje (monocitoza), ki se pojavi zaradi glivične ali virusne okužbe. V tem primeru je treba simptome oceniti po nekaterih vizualnih znakih:

  • Limfadenopatija.
  • Vnetje v nazofarinksu in grlu.
  • Hepatomegalija in nežnost v desnem hipohondriju.

Poleg tega je premik števila levkocitov v desno ali levo pogosto povezan s pomanjkanjem monocitov (monocitopenija). Podobno stanje se lahko razvije ob pomanjkanju vitaminov B in folne kisline. Tej težavi se pogosto pridruži pomanjkanje železa ali B12 in anemija zaradi pomanjkanja folata..

Povečanje števila bazofilcev (bazofilija) je precej redko stanje. Razlog je lahko v tem, da ima bolnik tuberkulozo, prizadetost bezgavk, mieloično levkemijo.

Eozinofili imajo lahko tudi premik v levkocitni formuli v levo ali desno. Eozinofilija je lahko posledica alergij ali prisotnosti parazitskih črvov.

Indikacije za analizo

Zbiranje biomateriala za naknadno oceno levkograma je priporočljivo v enem od naslednjih primerov:

  • Opravljen strokovni izpit.
  • Načrtovanje nosečnosti.
  • Priprave na operacijo.
  • Diagnostika katere koli patologije (formula levkocitov se nanaša na eno glavnih vrst pohodne KLA).
  • Poslabšanje kronične patologije.
  • Akutne bolečine v trebuhu, povečano znojenje ponoči, shujšanost, zasoplost, driska, otekle bezgavke.

Klinične indikacije za imenovanje CBC z levkogramom:

  • Hipertermija.
  • Vročinsko stanje.
  • Bolečine v sklepih.
  • Bolečine v telesu, splošno slabo počutje.
  • Glavoboli.
  • Potreba po diferencialni diagnozi med virusnimi in bakterijskimi okužbami.
  • Otekle bezgavke.
  • Povečana krvavitev.
  • Pustularni izpuščaj na telesu.
  • Jemanje imunosupresivnih zdravil.
  • Kemoterapija ali radioterapija.
  • Nočno potenje.
  • Rutinski pregled med hospitalizacijo.
  • Rutinski pregled nosečnic.

Priprava na analizo

Za najbolj zanesljive rezultate testa se mora bolnik vsekakor pripraviti na postopek odvzema krvi:

  1. Kri se jemlje zjutraj, strogo na tešče (od trenutka prehranjevanja do analize je potrebno zdržati več kot 10 ur). Nekaj ​​časa pred postopkom lahko popijete kozarec navadne vode.
  2. Iz dnevnega jedilnika je treba izključiti mastne, prekajene, začinjene jedi in tonične napitke (kava, močan čaj, energijske pijače) ter alkohol 3-4 dni pred postopkom..
  3. 1-2 uri pred načrtovanim časom odvzema krvi, ne kadite (cigarete, nargile), ne dvigujte uteži, bodite živčni.

Takoj po vzorčenju pošljemo epruveto z biomaterialom v laboratorij na raziskovanje. Laborant z mikroskopom določi razmerje med vsemi vidnimi levkociti in izračuna levkogram. Poleg tega je za natančnejše in hitrejše rezultate mogoče uporabiti samodejni analizator..

Tehnika analize

Izračune formule levkocitov izvajajo usposobljeni zdravstveni delavci z mikroskopskim pregledom brisov.

Poleg tega se pogosto uporablja avtomatiziran hematološki analizator. Če se odkrijejo določena odstopanja, se opravi dodatna mikroskopska ocena brisa z opisom jasne morfologije vidnih celic in razjasnitvijo levkograma.

Samodejne naprave omogočajo boljše rezultate: na tehnologiji je mogoče pregledati več kot 2000 celic, pod mikroskopom pa samo 200. Med krvno preiskavo na analizatorju bo rezultat bolj informativen.

Samodejno štetje ima tudi številne pomanjkljivosti, ker ne more ločiti nevtrofilcev po segmentiranih in vbodnih vrstah..

zaključki

To analizo je enostavno izvesti, ne zahteva drage opreme in reagentov, zato jo je mogoče izvesti v katerem koli laboratoriju.

Je zelo informativen in se lahko uporablja za primarno diagnostiko. Omogoča vam, da ugotovite prisotnost okužbe, parazitov in alergijskih reakcij, sumite na prisotnost malignih novotvorb, imunskih patologij, bolezni krvi itd..

Levkociti v preiskavi krvi

8 minut Avtor: Lyubov Dobretsova 1315

  • Imenovanje in parametri OKA
  • Razvrstitev vrst belih krvnih celic
  • Normalne vrednosti levkograma
  • Razlogi za odstopanja v kazalnikih analize
  • Vrste levkocitoze in levkopenije
  • Izid
  • Sorodni videoposnetki

Splošna klinična analiza krvi (OCA) krvi je ena najpogostejših metod primarne diagnoze. Takšna študija določa kakovostno in kvantitativno sestavo biotekočine, kar omogoča razkritje najmanjših motenj v mikrobioloških procesih v telesu. Levkociti v krvnem testu odražajo kakovost imunskega sistema in stopnjo zaščite telesa.

Imenovanje in parametri OKA

Splošni krvni test se opravi na vzorcu kapilarne (prstne) bio tekočine, odvzete bolniku na tešče. Predpisan je hematološki pregled:

  • o simptomatskih pritožbah bolnika zaradi začetne diagnoze domnevne bolezni;
  • v okviru rutinskega zdravniškega pregleda, perinatalnega presejanja, preventivnega pregleda itd.;
  • za spremljanje tekoče terapije;
  • pred hospitalizacijo in zdraviliškim zdravljenjem;
  • pri obdelavi zdravstvenih dokumentov za zaposlitev, šolo, vrtec.

Napotnico za analizo predpiše zdravnik (katere koli specializacije), ali pacient lahko na lastno pobudo daje krv na plačljiv način. V obrazcu za analizo so preučeni parametri krvi zapisani z latiničnimi črkami. Levkociti ustrezajo oznaki WBC. Izmerjena vrednost - število celic v enem litru krvi, pomnoženo z 10 na 9. stopnjo (10 ^ 9 / l).

KazaloSkraj.KoličinaKazaloSkraj.Količina
stopnja sedimentacije eritrocitov (ESR)ESRmm / urolevkocitiWBC10 ^ 9 / L
hemoglobinHBg / llevkocitna formula (levkogram)
hematokritNST%nevtrofilci (vbodni in segmentirani)NEUT%
eritrocitovRBC10 ^ 12 / llimfocitiLYM%
trombocitiPLT10 ^ 9 / LmonocitiPON%
retikulocitiRETPC. v ppmeozinofiliEOS%
bazofiliBAS%

OKA se ne sklicuje na posebne študije in ne diagnosticira določene patologije. Za razliko od biokemijske analize, ki odraža stopnjo funkcionalnosti notranjih organov, njeni rezultati kažejo na stanje telesa kot celote..

Razvrstitev vrst belih krvnih celic

Levkociti so bele (brezbarvne) krvne celice, ki so skupaj s trombociti in eritrociti predstavniki oblikovanih elementov celičnega dela biotekočine. Celice levkocitov so razdeljene v dve veliki skupini:

  • granulociti (granulirani) - celice, vključno z monociti in limfociti;
  • agranulociti (nezrnat) - nevtrofilci (vbodni in segmentirani), eozinofili in bazofili.

Vse brezbarvne krvne celice imajo funkcijo zaščitne fagocitoze - zajemanje in uničenje (prebava) patogenih mikroorganizmov. Ko v telo vstopijo virusi, bakterije, glivične, protozoje in paraziti helmintov, se levkociti mobilizirajo, da bi odpravili nevarnost. Hkrati se njihovo število močno poveča, kar je za hematološko analizo označevalec vnetnega procesa, alergijske reakcije in drugih odstopanj od norme.

Sorte levkocitov in njihove funkcije v telesu

Glede na vrsto levkocitnih celic so odgovorne za zaščito telesa pred nekaterimi patogeni. Glede na njihovo nestandardizirano količino v kliničnem pregledu krvi lahko zdravnik domneva prisotnost bolezni.

  • Limfociti. Odgovoren za odziv imunskega sistema na invazijo patogenov, predvsem virusov.
  • Monociti. Zajema in absorbira bakterije in ostanke odmrlih celic, čiščenje telesa za okrevanje.
  • Bazofili. Zagotovite imunski odziv na prodiranje alergenov in parazitov v telo.
  • Eozinofili. Odgovorni so za odstranjevanje praživali, glivičnih zajedavcev in helmintov. Oblikujte antiparazitsko imunost.
  • Nevtrofilci. Največja skupina levkocitov. Razdeljeni so na segmentirane - popolnoma zrele celice s fagocitno funkcijo na bakterije in viruse. Zbod - nezreli (mladi) nevtrofilci, pomagajo segmentiranim nevtrofilcem v boju proti bakterijskim okužbam.

Povišana raven vboda je v analizi opredeljena kot premik števila levkocitov v levo. Povečanje števila segmentiranih levkogramov premakne v desno. Podrobni parametri granulocitov in agranulocitov so nujno upoštevani, kadar skupno število levkocitov odstopa od norme.

Normalne vrednosti levkograma

Kazalniki levkocitnih celic se razlikujejo po starosti. Pri otrocih so vrednosti levkocitov višje kot pri odraslih, kar je posledica oblikovanja imunskega sistema. Največ granulocitov in agranulocitov je zabeleženo pri novorojenčku.

Sestava krvi in ​​s tem število celic frakcij levkocitov se pri ženskah v obdobju rojenja otroka spreminja. Na začetku perinatalnega obdobja resnih odstopanj ne bi smelo biti.

Dovoljena stopnja je 6,8-7,4 (* 10 ^ 9 / l). V drugem in tretjem trimesečju se proizvodnja belih krvnih celic poveča. To je posledica spremembe hormonskega stanja in potrebe po zaščiti dveh organizmov pred virusi, bakterijami in paraziti hkrati.

Za objektivno oceno belih krvnih celic v OKA je pomembno, da se pravilno pripravite na študijo. Analiza se vzame strogo na tešče. Na predvečer je treba odpovedati športni trening, da čim bolj zmanjšate druge telesne aktivnosti. Povečana raven levkocitov se imenuje levkocitoza, zmanjšana pa levkopenija.

Razlogi za odstopanja v kazalnikih analize

Število levkocitov se lahko nekoliko spremeni pod vplivom prebavnih dejavnikov:

  • Psihoemocionalni stres ali čustvena levkocitoza. V stresni situaciji imunski sistem telesa oslabi in koncentracija belih krvnih celic se zmanjša.
  • Intenzivna telesna aktivnost - miogena levkocitoza. Po športnih treningih in drugih telesnih aktivnostih se poveča količina vseh krvnih celic.
  • Prehranjevanje pred odvzemom krvi - levkocitoza s hrano. Po jedi se število levkocitov naravno poveča, kot odziv telesa na toplotno obdelano hrano.
  • Pregrevanje in dehidracija - anhidremična levkocitoza. Ob obisku kopeli (savne), daljši izpostavljenosti soncu, delu v vročih trgovinah levkociti navadno ščitijo telo pred pregrevanjem, zato se bo njihovo število povečalo.
  • Injekcije adrenalina. Odziv telesa na dajanje hormona je post-nadledvična levkocitoza.
  • Zasvojenost z nikotinom. Toksini v tobačnem dimu zmanjšujejo število belih krvnih celic.
  • Obdobje rehabilitacije po operaciji in virusnih okužbah. Pri oslabljenem imunskem sistemu v krvi ni dovolj levkocitov.
  • Neuravnotežena prehrana. Levkopenija se razvije ob pomanjkanju vitaminov skupine B.

Pri ženskah se fiziološka levkocitoza kaže v predmenstrualnem obdobju. Telo se pripravi na naravno izgubo krvi in ​​poskuša preprečiti vnetne reakcije. V obdobju menopavze in v obdobju po menopavzi se število belih celic zmanjšuje glede na spremembe ravni hormonov in starostno oslabitev obrambnih sposobnosti telesa.

Patološki vzroki za levkocitozo

Nefiziološko povečanje vseh vrst levkocitov (absolutna levkocitoza) pomeni prisotnost akutnega ali kroničnega vnetja. Glavni vzroki za absolutno levkocitozo:

  • dihalni sistem: akutni tonzilitis, laringitis, tonzilitis, bronhitis, pljučnica, pljučni absces itd.;
  • prebavni sistem: črevesne okužbe, parazitske okužbe, zastrupitve s hrano itd.;
  • ženski reproduktivni sistem: salpingo-ooforitis, bartholinitis, vulvovaginitis;
  • spolno prenosljive okužbe v akutni fazi bolezni: ureplazmoza, trihomonijaza, klamidija, gonoreja;
  • sečil: uretritis, cistitis, pielonefritis, glomerulonefritis, urolitiaza in nefrolitiaza, nefrotuberkuloza, nefroza.

Levkociti se povečajo pri travmi z obilno izgubo krvi, zlomi kosti, gnojnimi ranami. Kronična absolutna levkocitoza je značilna za avtoimunske patologije.

Patološki vzroki levkopenije

Če so levkociti v krvi nizki, je to lahko klinični znak virusnih bolezni, anemije, endokrinih bolezni. Glavni razlogi:

  • virusne epidemične bolezni: ARVI, gripa;
  • "Otroške" virusne bolezni: rdečke, ošpice, norice;
  • anemija zaradi pomanjkanja cianokobalamina (pomanjkanje cianokobalamina - vitamina B12);
  • zastrupitev s težkimi kovinami;
  • HIV, AIDS, virusni hepatitis A, B, C;
  • diabetes mellitus tipa 1;
  • hipotiroidizem (nizka raven ščitničnih hormonov);
  • okužba s citomegalovirusom (herpes tip 4);
  • okužba z virusom Epstein-Barr (aka virus herpesa tipa 5 ali nalezljiva mononukleoza).

Kronično nizke ravni brezbarvnih celic spremljajo maligne tumorje in izčrpanost kostnega mozga (nezmožnost sinteze novih celic).

Vrste levkocitoze in levkopenije

Povečanje koncentracije nekaterih vrst levkocitnih celic natančneje kaže na možen razvoj ene ali druge patologije v telesu..

Nevtrofilija in nevtropenija

Nevtrofilija (nevtrofilija) - visoka raven nevtrofilnih levkocitov spremlja lokalne ali generalizirane okužbe, ki jih povzročajo različne vrste bakterij:

  • Okužba z bakterijami Koch (pljučna tuberkuloza, tuberkuloza ledvic);
  • akutna pljučnica;
  • okužbe kože, orofarinksa, ki jih povzročajo streptokoki in streptokoki;
  • akutne bakterijske črevesne okužbe;
  • gnojni procesi v mišicah, kosteh, podkožju, povrhnjici;
  • apendicitis in peritonitis.

Poleg tega so za visoko nevtrofilno levkocitozo značilna nekrotična stanja notranjih organov (infarkt, nekroza trebušne slinavke, razgradnja rakavega tumorja itd.). Kronično povišani indeksi vboda kažejo na razvoj onkoloških patologij notranjih organov, krvi, diabetične krize.

Raven segmentiranih narašča z dekompenzacijo ledvic, izčrpanostjo virov krvotvornih organov, zlasti kostnega mozga. Nevtropenija (zmanjšanje ravni nevtrofilcev) je značilna za naslednja patološka stanja:

  • intenzivno uničenje nevtrofilnih levkocitov;
  • okužbe: parazitske (črvi), virusne, bakterijske, zoonotske (bruceloza, trebušni tifus);
  • klinični in hematološki sindrom - agranulocitoza.

Po poteku kemoterapije in izpostavljenosti sevanju (sevalna bolezen) ni dovolj nevtrofilcev.

Limfocitoza in limfopenija

Limfocitoza (limfocitofilija) - povečana vsebnost limfocitov spremlja poškodbe mehkih tkiv in kosti, opekline, okužbe z različnimi virusi, stanje po splenektomiji (kirurško odstranjevanje vranice), pomanjkanje cianokobalamina, limfocitna levkemija. Nizki limfociti ali limfopenija so značilni za limfogranulomatozo (Hodgkinova bolezen).

Monocitoza in monocitopenija

Pri nalezljivih boleznih je zabeležena visoka koncentracija monocitov (monocitoza):

  • virus herpesa tipa 5;
  • tuberkuloza ledvic in pljuč;
  • zoonotske okužbe;
  • helmintske invazije;
  • sifilis.

Monocitoza se razvije v ozadju sarkoidoze (pljučne patologije), onkohematoloških bolezni (rak krvi in ​​limfnega sistema). Monocitopenija (nizka raven) je opredeljena ob prisotnosti stafilokoknih in streptokoknih okužb.

Eozinofilija in eozinopenija

Eozinofilni levkociti reagirajo na prodiranje alergenov in parazitov. Eozinofilija (veliko število celic) spremlja:

  • pospešene alergijske reakcije (anafilaktični šok, Quinckejev edem itd.);
  • helmintske invazije (ascariasis, enterobiasis, giardiasis itd.);
  • bronhialna astma;
  • eozinofilni gastritis.

V akutnih ali kroničnih gnojnih procesih se pojavi malo eozinofilov v krvi (eozinopenija).

Bazofilija in bazopenija

Bazofilna levkocitoza kaže na prisotnost onkohematoloških bolezni, sevalne bolezni, akutnega poteka avtoimunskih patologij. Bazopenija (zmanjšanje bazofilnih levkocitov je nizko) nima diagnostične vrednosti.

Izid

Levkociti v krvnem testu so klinični in hematološki kazalnik, s pomočjo katerega je mogoče prepoznati vnetne procese različne etiologije (izvora), kar kaže na prisotnost onkoloških bolezni limfnega sistema in krvi. Normalna raven levkocitnih celic za odrasle ustreza vrednostim 4-9 (* 10 ^ 9 / l). Otroški kazalniki so razvrščeni po starosti.

Človeški levkociti

Oblika in število levkocitov. Levkociti ali bele krvne celice so brezbarvne celice, ki vsebujejo različno oblikovana jedra. 1 mm 3 krvi zdrave osebe vsebuje približno 6000-8000 levkocitov.

Pri pregledu brisa madežev krvi skozi mikroskop lahko opazimo, da imajo levkociti različno obliko (barva. Tabela XI). Obstajata dve skupini levkocitov: zrnat in nezrnat. Prvi imajo v citoplazmi majhna zrna (zrnca), ki so obarvana z različnimi barvili v modri, rdeči ali vijolični barvi. Nezrnate oblike levkocitov takih zrnc nimajo..

Med nezrnatimi levkociti ločimo limfocite (okrogle celice z zelo temnimi, zaobljenimi jedri) in monocite celice večje velikosti z jedri nepravilne oblike).

Granulirani levkociti v: različno se nanašajo na različna barvila. Če so zrna citoplazme bolje obarvana z osnovnimi (alkalnimi) barvami, potem se takšne oblike imenujejo bazofili, če so kisle - eozinofili (eozin je kislo barvilo) in če je citoplazma obarvana z nevtralnimi barvami - nevtrofili.

Slika: 48. Fagocitoza bakterij z levkociti (tri zaporedne faze)

Med posameznimi oblikami levkocitov obstaja določeno razmerje. Razmerje različnih oblik levkocitov, izraženo v odstotkih, imenujemo levkocitna formula (tabela 9).

Krvna slika levkocitov zdrave osebe

Granulirani levkocitiNezrnati levkociti
bazofilieozinofilinevtrofilcilimfocitimonociti
(absolutnokoličine v1 mm 3 krvi)
0-13-557-7325-353-5
(v absolutnih količinah v 1 mm 3 krvi)
35-70I 140-3504200-52501750-2450350-560

Pri nekaterih boleznih opazimo značilne spremembe v razmerju posameznih oblik levkocitov. V prisotnosti črvov se število eoziofilov poveča, pri vnetju se poveča število nevtrofilcev, pri tuberkulozi se pogosto opazi povečanje števila limfocitov.

Pogosto se formula levkocitov spremeni med potekom bolezni. V akutnem obdobju nalezljive bolezni s hudim potekom bolezni v krvi morda ne najdemo eozinofilcev, z nastopom okrevanja pa so še pred vidnimi znaki izboljšanja bolnikovega stanja pod mikroskopom jasno vidni.

Vplivajo na formulo levkocitov in nekatera zdravila. Pri dolgotrajnem zdravljenju s penicilinom, streptomicinom in drugimi antibiotiki se lahko poveča število eozinofilcev v krvi, kar bi moralo zdravnika opozoriti na nadaljnjo uporabo teh zdravil.

Levkocite štejemo na enak način kot eritrocite. Pri štetju levkocitov kri razredčimo 10 ali 20-krat. Ko ga razredčimo 20-krat, v mešalnik za levkocite odvzemamo kri do oznake 0,5 in nato raztopino za redčenje v mešalnik črpamo do oznake 11.

Razredčite kri z metilen modro barvano 3% ocetno kislino. Ocetna kislina je potrebna za uničenje rdečih krvnih celic, katerih prisotnost bi vplivala na štetje levkocitoze, metilen modro pa obarva jedra levkocitov, ki so glavna referenčna točka za štetje.

Štejte levkocite pri majhni povečavi mikroskopa (okular 7x). Za večjo natančnost preštejte levkocite na 25 velikih kvadratov, kar ustreza 400 majhnim kvadratom. Formula za izračun števila levkocitov:

L = (n • 4000 • 20): 400

kjer je L število levkocitov v 1 mm 3 krvi; n - število levkocitov na 400 majhnih (25 velikih) kvadratov; 20 - redčenje krvi.

Telo odrasle osebe vsebuje v povprečju 60 milijard levkocitov. Število belih krvnih celic v krvi se lahko razlikuje. Po jedi, težkem delu mišic, se vsebnost teh celic v krvi poveča. Še posebej veliko levkocitov se pojavi v krvi med vnetnimi procesi.

Število levkocitov v 1 mm 3 krvi pri malčkih, predšolskih in osnovnošolskih otrocih je večje kot pri odraslih. Tudi krvna slika levkocitov v teh starostih je drugačna..

Visoka vsebnost limfocitov in majhno število nevtrofilcev v prvih letih otrokovega življenja se postopoma izravnava in v 5-6 letih doseže skoraj enako število. Po tem odstotek nevtrofilcev nenehno raste, odstotek limfocitov pa se zmanjšuje..

Nizka vsebnost nevtrofilcev in tudi njihova nezadostna zrelost delno pojasnjuje relativno visoko dovzetnost majhnih otrok za nalezljive bolezni.

Poleg tega je pri otrocih prvih let življenja fagocitna aktivnost nevtrofilcev najnižja..

V obdobju hitre rasti telesa se organi hematopoeze odlikujejo s povečano občutljivostjo na škodljive učinke zunanjega okolja. Nezadostna izpostavljenost otrok zraku, pretiran stres in druge kršitve higienskih zahtev pogosto povzročijo anemijo.

Nepravilna uporaba (preveliko odmerjanje) sončenja ali umetnega sevanja negativno vpliva na telo otrok, zlasti na njihov kostni mozeg. Slednji začne proizvajati veliko število nezrelih krvnih celic.

Življenjska doba večine oblik levkocitov je 2-4 dni. Levkociti nastajajo v rdečem kostnem mozgu, vranici in bezgavkah. Tvorba krvnih celic se neprekinjeno nadaljuje skozi človekovo življenje. Njegovo intenzivnost narekujejo potrebe telesa..

Vrednost levkocitov

Glavna naloga levkocitov je zaščita telesa pred mikroorganizmi, tujimi beljakovinami, tujki, ki prodirajo v kri in tkiva.

Levkociti se lahko samostojno premikajo in sproščajo psevdopode (psevdopodije). Lahko zapustijo krvne žile, prodrejo v žilno steno in se premikajo med celicami različnih telesnih tkiv. Ko se gibanje krvi upočasni, se levkociti prilepijo na notranjo površino kapilar in zapustijo žile v velikem številu, stisnejo se med celice kapilarnega endotelija. Na svoji poti ujamejo mikrobe in druge tujke v podcelično prebavo. Levkociti aktivno prodirajo skozi nedotaknjene žilne stene, zlahka prehajajo skozi membrane, se gibljejo v vezivnem tkivu pod vplivom različnih kemikalij, ki nastanejo v tkivih.

V krvnih žilah se levkociti premikajo vzdolž sten, včasih celo proti krvnemu obtoku. Vse celice se ne premikajo z enako hitrostjo. Nevtrofilci se premikajo najhitreje - približno 30 mikronov na minuto, limfociti in bazofili se premikajo počasneje. Pri boleznih se praviloma poveča hitrost gibanja levkocitov. To je posledica dejstva, da patogeni mikrobi, ki so vstopili v telo zaradi svoje vitalne aktivnosti, sproščajo snovi, ki so strupene za človeka - toksine. Prav oni povzročajo pospešeno gibanje levkocitov..

Levkociti s psevdopodi se približajo mikroorganizmu in ga zavijejo v citoplazmo (slika 48). En nevtrofil lahko absorbira 20-30 mikrobov. Po eni uri se vsi prebavijo v nevtrofilu.. To se zgodi s sodelovanjem posebnih encimov, ki uničujejo mikroorganizme.

Če tuje telo po velikosti preseže levkocit, se okoli njega kopičijo skupine nevtrofilcev, ki tvorijo pregrado. Levkociti prebavijo ali stopijo to tuje telo skupaj z okoliškimi tkivi. Posledično se okoli tujka oblikuje absces, ki čez nekaj časa poči in njegova vsebina se vrže iz telesa..

Z uničenimi tkivi in ​​odmrlimi levkociti se tujki, ki vstopajo v telo, tudi vržejo ven.

Absorpcija in prebava različnih mikrobov, praživali in kakršnih koli tujih snovi, ki v telo vstopajo z levkociti, se imenujejo fagocitoza, sami levkociti pa fagociti.

Pojav fagocitoze je preučeval II Mechnikov. I. I. Mechnikov je prvič opazoval razmeroma preproste organizme - ličinke morskih zvezd. Opozoril je, da je drobce v telesu ličinke morske zvezde hitro obdano z mobilnimi celicami..

Enako se zgodi z osebo, ki si raztrga prst. Okoli drobca se kopiči veliko število belih krvnih celic, navzven pa se to kaže z nastankom belega mehurčka, ki je sestavljen iz kopičenja odmrlih levkocitov - gnoja.

Še pomembnejše opazovanje je II. Mechnikov izvedel o sladkovodnih rakih daphnia. Ugotovil je, da če spore mikroskopske glive prodrejo v črevesno steno in vstopijo v telesno votlino, potem do njih hitijo mobilne celice, ki jih zajamejo in prebavijo. Posledično se bolezen ne razvije. Če spore veliko vstopijo v telo Daphnije, se fagociti ne morejo spoprijeti s svojo nalogo, spore kalijo, kar vodi do bolezni in smrti živali.

Ta opažanja so služila kot osnova za hipotezo Mečnikova, da fagocitne celice v višjih organizmih, vključno z ljudmi, ščitijo pred povzročitelji bolezni. Metčnikov je pokazal, da fagocitno funkcijo opravljajo celice dveh kategorij: mobilne bele krvne celice (limfociti, monociti) in nepremične celice, ki se nahajajo v bezgavkah, notranji steni krvnih žil, vranici, jetrih, kostnem mozgu in drugih organih..

Levkociti imajo tudi pomembno vlogo pri osvobajanju telesa od mrtvih celic. Pri ljudeh nenehno poteka proces staranja in odmiranja celic ter rojstvo novih celic. Če mrtvih celic ne bi uničili, bi telo zastrupili s produkti razpada in življenje bi postalo nemogoče.

Fagocitoza je zaščitna reakcija telesa, ki pomaga ohranjati nespremenljivost njegovega notranjega okolja.

Limfociti, ki nastanejo v bezgavkah in vranici, krožijo v krvi 100-200 dni. Menijo, da limfociti sodelujejo v imunskih reakcijah v telesu, nevtralizirajo mikrobe in njihove strupe (toksine), ki so vstopili v telo.

Članek na temo Človeški levkociti

Preberite Več O Globoke Venske Tromboze

Vadba za kronično krčne žile - učinkovite vaje za krčne žile

Preprečevanje Ko krčne žile prizadenejo človeško telo, se zdi, da nič ne more pomagati, bolečine in teža bodo nenehno prisotne v nogah in bolnik začne padati v depresivno stanje.

Krči v nogah ponoči: vzroki in zdravljenje

Preprečevanje Krči v teletih, stegna od znotraj nad kolenom, stopala (stopala), prsti. Mišični krč spremlja huda bolečina. Mišična utrujenost, dehidracija, bolezni, pomanjkanje vitaminov in mineralov, presnovne motnje, živčni napor so pogosti vzroki za krče v nočnih nočeh.

Terapija z udarnimi valovi: indikacije, značilnosti vedenja in ocena učinkovitosti

Preprečevanje Iz nekega razloga mnogi od nas zavračamo takšno področje medicine, kot je fizioterapija. Pravijo, da je težko hudemu bolniku pomagati brez zdravil in brez skalpela, celoten učinek ogrevanja, sej elektroforeze in drugih manipulacij pa je precej psihološki.